Svet-Stranek.cz
bordodoga.svet-stranek.cz

Péče o seniora:Osobní stránka na adrese: bordodoga Baurydy-Korán

Péče o seniora

Každý se dostane jednou do seniorského věku, i náš pes :-(

Ať už je to pro každého chovatele jakkoli těžké, musíme si uvědomit, že našemu psímu příteli přibývají roky rychleji než lidem. Pes se průměrně dožívá věku 12ti let, přičemž malá plemena se zpravidla dožívají věku vyššího, než plemena velká. Pes potřebuje lásku svého pána i ve stáří!! Je potřeba se snažit, aby se pes dožil co nejvyššího věku v plné svěžesti a zdraví,musíme mu zachovat spokojený domov, projevit mu zvýšenou péči a věnovat mu mnoho citu.Má právo DŮSTOJNĚ ZESTÁRNOUT !! Na poslední etapu psího života se dívejte klidně a snažte se získat co nejvíce z času, který vašemu společnému soužití zbývá. Je zbytečné předem odepisovat roky života, které ještě mohou být pro vás a pro vašeho čtyřnohého přítele velmi příjemné.

Srovnávací tabulka věku psa s věkem člověka


1rok (15 let) 2roky (21 let) 3roky (27let) 4roky 32let) 5let (37let) 6let (42 let) 7let (47let) 8let (51let) 9let (55let) 10let (59let)11let (65let) 12let (69 let) 13let (75 let) 14let (83 let)


Příznaky stárnutí

Srst na obličeji psa a na tlapkách začíná šedivět
pes je méně aktivní, při chůzi a běhu začíná být pomalejší, cvičení jej začíná unavovat
jak pes ztrácí zrak a sluch, může ignorovat vaše volání a jiné signály
pes častěji a déle spí.


Zdravotní příznaky

Pokud zpozorujete u psa některý z těchto příznaků, nechte jej co nejdříve vyšetřit veterinárním lékařem, protože mohou předznamenávat nějaké vážnější onemocnění.

Příznaky -- možné příčiny

Ztráta chuti k jídlu, změny v ústní dutině.(Absces,zánět dásní,poranění tlamy)
Výskyt cyst, bulek, tukových nádorů.(Nádory nezhoubné i zhoubné )
Špatný zrak, oční změny.(Zákaly čočky, ztráta zraku)
Lupy, lysá místa v srsti.(Hormonální potíže, špatná funkce štítné žlázy)
Obezita.(Pokud váha vzroste o 20% nad normál, je potřebné zahájit léčbu)
Neudržení moči a stolice.(Cukrovka, jaterní nebo ledvinové onemocnění)
Nadměrná žíznivost.(Onemocnění ledvin nebo cukrovka)
Kašel, nadměrná spavost.(Onemocnění srdce)
Ztížená pohyblivost.(Onemocnění kloubů, artritida, spondylóza páteře)

Jak o seniora pečovat

Navštěvujte se psem pravidelně, minimálně dvakrát ročně, ordinaci veterinárního lékaře.
Kontrolujte psovi pravidelně zuby a minimálně dvakrát týdně mu je čistěte.
Poraďte se s veterinářem,chovatelem o výživě vašeho psa.
Nerozmazlujte psa příliš pamlsky.
Dopřejte psovi odpočinek na měkkém,
udržujte stále psovi dobrou kondici, ale nepřetěžujte ho.
Netrestejte psa za nenormální chování nebo pomočení či pokálení v bytě.
Věnujte psovi hodně péče a trpělivosti.
Tolerujte jeho nálady a změny v chování.

Váš pes vám obětoval celý svůj život,!!! snažte se mu za jeho věrnost a lásku stáří co nejvíce zpříjemnit.Zaslouží si to. Žil svůj život jen pro vás, buďte s ním tedy až do té poslední bolestné chvíle, kdy jeho utrpení bude větší, než unese. Pokud budete s ním, bude i jeho odchod z tohoto světa snazší, je to vaše povinnost, i když je pro vás určitě velmi těžké přijmout fakt, že ztrácíte přítele.Vzpomínky na něj navždy zůstanou ve vašem srdci.


Krmení starých psů

Po osmém roce svého života se pes dostává do tzv. stařeckého věku, který se projevuje nižším využíváním potravy.U stárnoucího psa je nutné na prvním místě věnovat pozornost právě správné výživě. Pes s přibývajícím věkem ztrácí zuby nebo je může mít obroušené na krátké pahýly. V tomto případě je potřeba psa krmit kašovitou stravou v menších dávkách a častěji. Také je potřeba přidávat psovi vitamínové doplňky.U starých psů je vhodné používat koncentrované krmné doplňky k výživě chrupavek a pojivových tkání jako prevenci kloubních onemocnění.

Z potravy je nutné vypustit těžko stravitelná krmiva s obsahem kolagenu a elastenu.Kosti starému psovi nepodáváme buď vůbec nebo mu můžete dopřát jako pamlsek měkké kosti. Je také nutné snížit obsah bílkovin v potravě, aby nebyla zbytečně zatěžována játra a ledviny. Trávicí ústrojí psa již ve stáří neplní perfektně svou funkci, proto je potřeba dávat psovi častější a menší dávky potravy, a jeden až dva dny v týdnu zařadit jako postní. Krmivo by mělo být lehce stravitelné, mělo by tedy být sestaveno z kvalitní svaloviny, mléčných výrobků, vloček a těstovin. Specifické nároky starých psů na výživu splňuje krmivo s označením SENIOR.

Pokud je pes aktivní, čilý a není přetloustlý, není potřeba jej považovat za přestárlého a věnovat mu přehnanou péči, po které pes může ztloustnout, začne se méně pohybovat a předčasně stárne

(Zdroj :
Děkuji za předlohu (poupraveno mnou)
Chovatelské stanici Chlupaté štěstí Ivě Maříkové)
Věk psa 2
Věk psa 1