Svet-Stranek.cz
bordodoga.svet-stranek.cz

Než koupíte štěňátko:-):Osobní stránka na adrese: bordodoga Baurydy-Korán

Než koupíte štěňátko:-)

Základní informace, které by jste měli znát před koupí štěňátka.
Molossové jsou psi velcí a jsou to psi jednoho pána.Má se o takového psa kdo postarat,musíme-li odjet na delší cestu nebo v případě neočekávané události?


Starat se o výchovu štěněte a hrát si s dorůstajícími štěňaty sice může být pro kohokoliv velmi krásné, ale své rozhodnutí velmi pečlivě rozvažte a promyslete. Nebude Vás totiž stát pouze několik tisíc korun, nýbrž spoustu času a práce, trpělivosti, nákladů na veterináře, krmivo a další vybavení.
Pejska si nekupujete jen na dobu, kdy je pes hravé štěně, ale až na 10 let.
Po tuto dobu budete muset štěňátku poskytnout dostatek času na procházky, na hry a základní výcvik. Pokud si budete jisti, že jste schopni novému členu rodiny poskytnout lásku i péči, pak můžete navštívit chovatelskou stanici a pejska si vybrat. Nechvátejte na výběr, můžete si prohlédnou více chovatelských stanic a více štěňat a pak v klidu si vybrat to, které se Vám zdálo nejkrásnější.


Pejska nebo fenku ?

To je častá otázka budoucích chovatelů. Je to individuální rozhodnutí. Fenka přibližně 2x do roka hárá, tím pádem se musí hlídat, aby nedošlo k nežádoucímu krytí (i když dnes již existuje spolehlivá psí " antikoncepce", takže se dá bez větších problémů hárání zabránit).
Je možná přítulnější a přizpůsobivější, ale toto není pravidlem. Pes zase značkuje a močí na všechny předměty, které na procházce potkáte.

Takže pohlaví štěněte, si každý musí zvážit sám.


Psa s PP nebo bez PP ?

Je to dost zásadní otázka. Průkaz původu je záruka čistokrevnosti. Máte jistotu, že když si domů přivezete roztomilé štěňátko bordeauxské dogy, že Vám z toho nevyroste něco mezi tosa inu, argentinskou dogou a sousedovic psem. V průkazu původu si můžete přečíst, kdo jsou rodiče, prarodiče a praprarodiče Vašeho psíka. Dále je u psů s PP důležitá kontrola kyčelních kloubů (HD), která je podmínkou chovnosti, takže máte jistotu, že předci Vašeho štěněte, nejsou psi s těžkou displazií. A to je další poměrně důležitá informace. Displazie kyčelních kloubů je z určité míry dědičnou záležitostí, proto by to mělo být důležitou otázkou při výběru štěněte. Displazie se u malého štěněte nepozná a je téměř neléčitelná.
I když cena štěňátka bez PP je asi poloviční než s PP, uvědomte si, že život štěňátka mnohonásobně převýší pořizovací náklady a pokud štěně bez PP není zdravé nebo po zdravých rodičích, tak rozhodně veterinární náklady půjdou do vysokých částek.
Doporučuji zakoupení štěňátka s PP.


(Zdroj :
Děkuji za předlohu (poupraveno mnou)
Chovatelské stanici Chlupaté štěstí Ivě Maříkové)
čenich u BX