Svet-Stranek.cz
bordodoga.svet-stranek.cz

Máte štěňátko - co dál?:Osobní stránka na adrese: bordodoga Baurydy-Korán

Máte štěňátko - co dál?

Právě jsme si pořídili štěňátko, ale nevíte co dál? Zde byste mohli nalézt odpověď.

Nový člen rodiny :

… ve věku 8 - 9 týdnů si odvážíte od nás svého miláčka domů. První dny jsou pro štěňátko těžké, je poprvé bez matky,sourozenců a v novém prostředí…, proto se ho snažte uklidnit a být mu na blízku, když ho přepadne „smutek“.

Avšak nemusíte se obávat, velmi brzy Vaše miminko pozná, že tato nová životní etapa je velmi zajímavá a že místo maminky, má na blízku Vás…, takže „chmury“ nejsou na místě. Pořiďte mu svůj pelíšek, své místo na kterém ho nikdo nebude rušit, pár hraček, misky na vodu a krmivo (nezapomeňte misky udržovat v čistotě) a pro sebe pár knížek odborné literatury…


Co baštit....???

Snažím se , aby nový majitel nezměnil ihned stravovací návyky u štěňátka a aby byl jídelníček co nejvíce podobný našemu. O jídelníček našich pejsků se vzorně starám a kladu na něj takový důraz, že z toho mám pocit, že to nikdo nemůže lépe zvládnout.

Ráno štěňátka dostávají namočené granule. Kolem poledního hovězí maso nebo drůbeží maso nebo konzervu.A večer mají opět namočené granule.Celý den mají přístup k čisté vodě.

Pozorně sledujte,zda dobře žere a jestli z něho vychází to, co vycházet má. V žádném případě potravu pro štěňátko nesolte ani nekořeňte. Před odběrem jsou štěňátka již zvyklá na většinový podíl suchých nebo máčených granulí.

Pokud budete krmit plnohodnotnou granulovanou kvalitní stravu, tak není nutné krmivo kombinovat a plně stačí krmit pouze granulemi. Ale kdo odolá těm smutným očičkám…?


Osvědčené granule: super premiová řada (pro štěňata velkých plemen)
ACANA
ORIJEN
WOLFSBLUT
ESSENTIAL
IMAGINE

- v případě těchto velmi kvalitních značek krmiv není nutné vařit druhotnou stravu a nemusíte podávat žádné vitamíny, což pro laika je mnohem lepší, neboť některé vitamíny se mohou i předávkovat.
Pes by měl mít po jídle minimálně hodinu klidu , bez aktivního pohybu.
A nezapomeňte! Přístup k čisté vodě musí mít pejsek po celý den !!!


Jak naučit pejska vyprazdňovat se tam, kde má?
Štěňátko je od nás naučené, že se po vyspinkání jde vyprázdnit ven,popřípadě do bedny s kočkolitem ale v novém prostředí si to zase bude muset osvojit. Ve věku 8 týdnů je ještě malé na to, aby si samo „řeklo“ – zakňučelo, že chce ven - musíte jej neustále sledovat. Pokud se mu bude chtít močit nebo kálet, začne být neklidné a bude si hledat místo. Vemte ho do náruče a odneste ven a po vyprázdnění náležitě pochvalte. Pokud se Vám ho nepodaří „odchytnout“, nezlobte se na něj, příště to jistě bude lepší…

Většinou se štěně vyprazdňuje ihned po odpočinku, tak jakmile se vyspí, odneste jej ven a čekejte na vykonání potřeby. Nezapomeňte náležitě pejska pochválit.

Frekvence denního močení je v 8 týdnech věku asi každé 2 hodiny a postupně se intervaly prodlužují. V noci bez vyprázdnění vydrží malé štěně 6 hodin, snažte se venčit co nejpozději před spaním a ráno ihned po probuzení. Většinou po 4 měs. štěně je již téměř čistotné a i samo si zakňučí, když chce jít ven.

Očkování:

První očkování má již za sebou, ale jeho ochrana ještě není dostatečná. Další očkování Vás čeká ve věku 9 týdnů, další vakcinace se provádí ve věku 12 týdnů.

Pamatujte, že se pes očkuje vždy jen zdravý a odčervený!
Odčervit doporučuji asi týden před plánovanou vakcinací.

Základní péče o štěně:

Připravte štěňátku svůj vlastní pelíšek, kde bude mít klid. Je dobré mu dát nějaké hračky na kousání (osvědčil se mi uzel), kost, nebo nějakou pískací hračku.... Znemožněte mu přístup k elektrickému vedení- šňůrám, kabelům... Pozor snaha kousat by ho mohla stát i život !!!
Doporučuji, aby se stěně do věku asi jednoho roku fyzicky nepřetěžovalo.
To znamená - nenechat ho běhat po schodech, neskákat překážky,neběhat u kola, nejsou vhodné ani dlouhé procházky bez možnosti odpočinku.
Vhodné je plavání, samozřejmě zabraňte prochladnutí.

Veterinární péče:

O očkování jsem už psala, štěňata odčervuji od věku 14 dnů každých 14 dní (tj. do odběru jsou 3x-4x odčervena). U nového majitele doporučuji odčervovat před každým očkováním a pak každých 4-6 měsíců. Zvláštní péči si zasluhují uši. U dog jsou převislé a špatně větrají, hrozí nebezpečí zánětu. Doporučuji 1x za týden vykapávat uši preventivními ušními kapkami (OTIFREE, EPI-OTIC..). Při návštěvě veterinárního lékaře (při očkování) nechte štěněti zkrátit drápky.
U dospělého psa to již není potřeba, bude si je obrušovat sám při pohybu venku.
Psa je nutné pravidelně ošetřovat přípravky proti blechám a klíšťatům, je dobré to spojovat s odčervováním (blecha je mezihostitelem tasemnice). Osvědčil se mi Frontline spot – a v létě s kombinací s TT olejem,šamponem.

Jak poznáte u štěněte, že je nemocné?

Většinou se mu změní nálada, je smutné, apatické, více unavené, odmítá potravu, nebo nepřiměřeně pije, může mít průjem, nebo naopak zácpu, kňučí bez příčiny…pokud se projevuje některý z uvedených příznaků, neváhejte a navštivte svého veterinárního lékaře, kterému důvěřujete.
Správná teplota je u zvířat 38 – 39 stupňů C.
Měří se lékařským teploměrem v konečníku - pozor však na možné poranění, v případě zvýšené teploty opět neváhejte a navštivte veterináře.

Koupání:

Na koupání štěňat je spousta rozdílných názorů.

Já doporučuji v případě, že máte štěně v bytě a přivezete ho od chovatele, můžete jej vykoupat kvalitním šamponem pro štěňata (doporučím) a nechat ho řádně (24 hod.) proschnout v teple. Dejte pozor, aby mu voda nenatekla do oušek. Jde o to , že přeci jen je štěně cítit "štěněčinou" a toho se jinak nezbavíte.
Pokud je pes z vycházky špinavý a chcete ho vzít do bytu, osvědčilo se mi osprchování pacek a bříška.
Pokud se chystáte na výstavu, vykoupejte psa kvalitním šamponem.
Jinak venku v přírodě je koupání velmi prospěšné a zvlášťě já jsem zde obklopena rybníky takže naše dogy vodu milují. Nechte vždy psa řádně proschnout a dbejte na to, aby neprostydl (hlavně u štěněte).

Co je to DKK?

Dysplazie kyčelních kloubů (DKK, jinak HD), patří k onemocněním, která se často vyskytují u velkých plemen psů. Jedná se o onemocnění kyčelních kloubů.
Kyčelní kloub se nevyvíjí normálně, u psa můžou přijít problémy s vytrvalostní chůzí, špatně vstává nebo kulhá…Ale není to podmínkou, i pes s postižením DKK nemusí mít žádné problémy, jistotu budete mít jedině po provedení rentgenu. Tento rengen se provádí u bordin ve věku nad 15 měsíců. Toto onemocnění je dědičné, proto všichni chovní jedinci musí být vyšetřeny na DKK a těžší formy se z chovu vyřazují.
Pro dobrý vývoj kyčelního kloubu je též důležitá správná výživa, kvalitní krmivo, v době růstu a vývoje kloubu jen mírná zátěž a pes by neměl trpět nadváhou.
Dysplazie je jen velmi těžko léčitelná a diagnóza nebývá příznivá, nejde vyléčit, jen se tlumí příznaky, zmírňuje se bolest a posilují svaly…
Tato choroba vzniká kombinací dědičných faktorů a vnějších vlivů ( výživa, nadměrná zátěž)

Vyhodnocování DKK:
MVDr.Decker Milan Krchleby 44,345 61 Staňkov (tel:379 492 722,728 665 140)
MVDr.Duchek Lukáš Veterinární klinika K Hájům 946,155 00 Praha 5 - Stodůlky (tel:608 761 603)
MVDr.Nytra Jan Veterinární klinika Ukrajinská 1536,708 00 Ostrava-Poruba (tel:596 965 648,603 545 022)
MVDr.Snášil Milan CSc.Veterinární klinika Luční 62,616 00 Brno (tel:549 251 419)


(Zdroj :
Děkuji za předlohu (poupraveno mnou)
Chovatelské stanici Chlupaté štěstí Ivě Maříkové)

Není vložena žádná fotografie.